روش مطالعه فلسفه و منطق برای امتحان نهایی

02 تیر 1403 - آخرین بروزرسانی: 02 تیر 1403
فلسفه
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

درس فلسفه یکی از دروس اختصاصی رشته‌ی انسانی می‌باشد که هم در کنکور سراسری و هم در امتحانات نهایی از اهمیت بالایی برخوردار است. از اسم این درس مشخص است که مطالب آن نیازمند درکی عمیق و فلسفی در مسائل می‌باشد. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از درس فلسفه و منطق بگیرید، باید با روش‌های مطالعه درس آن آشنا شوید. چرا که تنها در این صورت، می‌توانید به تسلط بالایی در این درس برسید و بهترین بازدهی را داشته باشید.

 

درس فلسفه و منطق چیست؟

فلسفه یعنی جست و جو برای بدست آوردن پاسخ، نه صرفا فقط یک مجموعه‌ای از دانش. در فلسفه ما باید دائما در تکاپو و جست و جو برای پیدا کردن چیستی و چرایی پدیده‌ها و موجودات باشیم. اما منطق به چه معناست؟ منطق یعنی استفاده درست و اصولی از اطلاعات برای دستیابی به نتیجه‌گیری درست‌تر و علمی.

تدریس خصوصی دروس متوسطه دوم با بهترین کیفیت و هزینه

 

مطالعه صحیح فلسفه و منطق برای امتحان نهایی

پازل

یکی از سوالات رایج دانش آموزان انسانی این است که چطور درس فلسفه را بخوانیم تا در حافظه بلند مدت‌مان ثبت شود؟ برای اینکه بتوانید این درس را به خوبی یاد بگیرید، باید از ابتدای سال با معلم و کلاس درسی همراهی کنید. این نکته از هر چیزی مهمتر است. چرا که این درس، درسی سنگین و حفظی است و یک شبه نمی‌توان بر روی تمامی مباحث آن مسلط شد. در کنار این موضوع، به نکات گفته شده در ادامه هم باید توجه کنید.

روخوانی درس

اولین قدم برای مطالعه فلسفه خواندن هر درس قبل از رفتن سر جلسه کلاس است. این موضوع، نکته بسیار مهمی است و تقریبا برای دروس دیگر هم روش مفیدی به حساب می‌آید. آشنا بودن با مباحثی که قرار است در کلاس درس مطرح شود، ذهن شما را برای این مطالب آماده می‌کند و باعث می‌شود خیلی راحت‌تر مطالب را یاد بگیرید. اما این آشنایی با دروس نیاز نیست زیاد عمیق باشد. خواندن روزنامه‌وار مطالب درسی که قرار است در کلاس آموزش داده شوند و آشنایی کلی با تیترهای درس و مباحث اصلی آن، تمرکز شما را هم در کلاس بالاتر می‌برد و هم اعتماد به نفس شما را برای بحث سر کلاس و پاسخ دادن به سوالات معلم بیشتر می‌کند.

مرور مطالب

پس از آشنایی با مباحث درسی، به مرحله‌ی تدریس می‌رسیم که توسط معلم و یا ویدیو‌های آموزشی انجام می‌شود. هر مدرس، روش‌ها و تکنیک‌های خاص خود را برای آموزش این درس دارد. اما تنها نباید به تدریس توسط مدرس اکتفا کنید و باید پس از کلاس، همان روز یکبار دیگر درس آموزش داده شده را بخوانید. اگر قسمتی از درس را یاد نگرفته‌اید یا سوالی برای شما پیش آمده بهتر است آن را با معلم یا دوستانتان در میان بگذارید و مشکل را رفع کنید.

خلاصه نویسی

یکی دیگر از تکنیک‌های طلایی برای مطالعه درس فلسفه، خلاصه نویسی است. شما می‌توانید هنگام خواندن مطالب، هر درس را برای خودتان خلاصه کنید و نکات مهم آن را یادداشت کنید. خلاصه نویسی کامل و دسته بندی مطالب می‌تواند به یادگیری بهتر کمک کند.

نوشتن

مجسمه

نوشتن در مورد مسائل فلسفی به شما کمک می‌کند تا افکار خود را سازماندهی کنید و درک خود را از مطالب عمیق‌تر کنید. سعی کنید در مورد موضوعات مختلف فلسفی مقاله یا یادداشت بنویسید.

مشارکت در بحث

در بحث‌های کلاسی و گروهی شرکت کنید و نظرات خود را در مورد مسائل فلسفی بیان کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا درک خود را از مطالب تقویت کنید و از دیدگاه‌های دیگران بیاموزید.

یک برنامه مطالعه منظم داشته باشید

برنامه‌ریزی کنید که هر روز چقدر زمان به مطالعه فلسفه و منطق اختصاص دهید. سعی کنید در طول هفته به طور مرتب مطالعه کنید و از مطالعه شب امتحانی پرهیز کنید.

مطالعه خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

مطالعه طولانی مدت مطالب فلسفه، می‌تواند خسته‌کننده باشد. سعی کنید مطالعه خود را به بخش‌های کوچک‌تر و قابل مدیریت‌تر تقسیم کنید.

 

مطلب پیشنهادی: روش‌های تست زنی در کنکور

 

بارم بندی فلسفه برای امتحان نهایی

شماره درس عنوان بارم
یک هستی و چیستی ( ۱ نمره)
دو جهان ممکنات ( ۱ نمره)
سه جهان علی معلولی (1/5 نمره)
چهار کدام تصویر از جهان؟ ( ۱ نمره)
پنج خدا در فلسفه ۱ (1/5 نمره)
شش خدا در فلسفه ۲ ( ۱ نمره)
هفت عقل در فلسفه ۱ (2/5 نمره)
هشت عقل در فلسفه ۲ (2/5 نمره)
نه آغاز فلسفه ( 2 نمره)
ده دوره میانی ( 2 نمره)
یازده دوران متاخر (2/5 نمره)
دوازده حکمت معاصر (1/5 نمره)

 

منابع مفید برای مطالعه درس فلسفه و منطق

انسان

کتاب درسی: کتاب درسی مهم‌ترین منبع برای مطالعه فلسفه و منطق است. به دقت مطالب کتاب درسی را مطالعه کنید و به مثال‌ها و تمرینات دقت کنید.

کتاب‌های کمک آموزشی:  کتاب‌های کمک آموزشی زیادی در بازار موجود هستند که می‌توانند به شما در درک بهتر مطالب و آمادگی برای امتحان نهایی کمک کنند.

این کتاب‌ها شامل:

  • فلسفه و منطق دوازدهم مهر و ماه
  • فلسفه دوازدهم خیلی سبز
  • راهنمای جامع فلسفه و منطق دوازدهم گاج
  • فلسفه و منطق دوازدهم کلاغ سپید
  • و…

سایت‌های آموزشی: سایت‌های آموزشی زیادی در فضای مجازی وجود دارند که مطالب آموزشی و تست‌های آنلاین مربوط به درس فلسفه و منطق را ارائه می‌دهند.

 

مطلب پیشنهادی: روش‌های تندخوانی برای کنکور

 

سخن نهایی

گرفتن نمره 20 در درس فلسفه و منطق در امتحان نهایی نیازمند تلاش و پشتکار است، اما با استفاده از روش‌های مطالعه درست و برنامه‌ریزی دقیق، می‌توانید به این هدف برسید. بهتر است سعی کنید فلسفه و منطق را به جای حفظ کردن مطالب کتاب، سعی کنید مفاهیم را به طور کامل درک کنید. کتاب درسی را الویت مطالعه خود قرار دهید و به سراغ چندین منبع برای این درس نروید. علاوه بر این، با یک مدیریت زمان اصولی می‌توانید تمامی مباحث را به خوبی مطالعه کنید و هیچ چیزی از قلم نمی‌افتد. در نهایت، به خودتان ایمان داشته باشید و خودتان را باور کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بلهخیر
نویسنده مطلب ژاله برومند
توسعه محتوا، سئو و سوشیال مدیا مارکتینگ از علایق من هست و برای رسیدن به موفقیت و بهترین‌ها همیشه در تلاش هستم. در کنار تلاش برای رسیدن به موفقیت، همواره سعی در بروزرسانی اطلاعاتم دارم و کمک میکنم تا بین رقبای کسب و کار خودتون بدرخشید و برندی متمایز داشته باشید.

دیدگاه شما

بدون دیدگاه